IV PSK

IV Podkarpackie Spotkania z Komiksem - Mediewalia

Impreza odbyła się w dniach 18-19 marca 2000 r. Głównym punktem programu była prezentacja cyklu "Towarzysze zmierzchu" Francoisa Bourgeona.

Pierwszy dzień imprezy rozpoczął się od prezentacji komiksu Enki Bilala "Targi Nieśmiertelnych" w wersji CD z tłumaczeniem Wojtka Birka. Następnie Wojtek omówił pracę Bourgeona nad cyklem "Towarzysze zmierzchu" i został wyświetlony film o Bourgeonie w języku francuskim (Wojtek przetłumaczył na żywo tylko kilka najważniejszych jego zdaniem kwestii). Po filmie odbyła się prezentacja albumów "Czar Lasu Mgieł" i "Cynowe oczy Stalowego Miasta" przetłumaczonych oczywiście przez Wojtka. Komiksy zostały zeskanowane i zgrane na CD, w związku z czym kilka kadrów było ułożonych w złej kolejności.
Następnie wystąpił Adamem Ruskiem, pracownikiem Biblioteki Narodowej, który kilka ostatnich lat poświęcił na badanie komiksu w okresie przed- i międzywojennym. Jego prelekcja poparta była bogatym materiałem wizualnym.
Pierwszy dzień zakończyła sekcja mangowa wyświetlając film anime "Grób Świetlików" oraz przeprowadzając konkurs wiedzy o mandze i anime.

Drugi dzień otworzył również Bilal, tym razem był to album "Kobieta Pułapka".
Następnie była rozmowa z Rafałem Skarżyckim i Tomkiem Lwem Leśniakiem - twórcami "Jeża Jerzego" i "KRONa". Ujawnili, że pracują nad albumem z Jeżem Jerzym pt. "Smok i Jerzy", który jest już w połowie narysowany (to pełnowymiarowa opowieść a nie zbiór opowiadań). Przedstawili też najnowszy odcinek przygód Jerzego.
A co do okrytego złą sławą "KRONa", to okazało się, że na napisanie scenariusza pierwszej części Rafał miał cztery dni! Na napisanie scenariusza do drugiej części wynegocjował 6 dni. Napisany przez niego scenariusz musi zostać zaakceptowany przez agencję reklamową, której klientem są Szwedzi a nastepnie przez rząd szwedzki! Szwedzi nie pozwalają na wprowadzanie do komiksu polityki, dużej dawki przemocy i seksu (i to ma być komiks dla mężczyzn???). No i oczywiście zero alkoholu. Polch ciągle usiłuje przekonywać Szwedów do swojego i dzięki temu coraz bardziej ulegają. Stąd od drugiego numeru inne komiksy oprócz "KRONa", stad przemoc i podobno nawet jakiś seks też ma się pojawić. Rafal nieskromnie stwierdził, że drugi "KRON" jest lepszy.
Po rozmowie odbyła się prezentacja ostatniej części "Towarzyszy zmierzchu": "Ostatnia pieśń Malaterre'ów", tym razem już w formie standardowej (tzn. nie z CD). Trwała ona bez przerwy ponad dwie godziny! Po niej wiele osób opuściło salę.
Nieliczni, którzy zostali, spotkali się z przedstawicielami rycerskiego Bractwa Szkarłatnej Róży. "Opowiedzieli trochę o Średniowieczu, pokazali ekwipunek bojowy, damy pochwaliły się sukniami, wybili szybę i poszli :>" [Wojtek Kulasa]
Po spotkaniu odbył się konkurs wiedzy o historii w komiksie polskim i wydawanym po polsku. Następnie został rozstrzygnięty konkurs rysunkowy na jednoplanszowy komiks historyczny, inspirowany historią Polski. Autorzy zostali podzieleni na dwie grupy ze względu na to, że w konkursie wzięło udział kilka bardzo młodych osób. Rozdano nagrody laureatom i uczestnikom imprezy, wylosowanym spośród biorących udział w głosowaniu na najlepszą pracę konkursu. Nagrodami były m.in. oryginalne francuskie albumy komiksowe. Na tym impreza się zakończyła, planowana na koniec prezentacja ostatniej częsci Bilalowskiej Trylogii Nikopola pt. "Zimny równik" nie odbyła się.

Giełda była dość marna. Był R.A.R. (słaby wybór, zero staroci), Michaś Antosiewicz ze swoim "Krakersem", ludzie oferujący praktycznie wszystkie komiksy wydane przez TM-semic, człowiek oferujący kilkanaście amerykańskich albumów i kolega sprzedający "Ósmą czarę" Prosiaka.

Frekwencja nie zachwycała. Sala, która mieści około 50 osób, wypełniła się tylko na czas projekcji filmu anime.

[Jarek Obważanek]

"Nauka wyniesiona ze Spotkań: nie palić skrętów od Tomka Leśniaka - używa podłego tytoniu ;)" [Wojtek Kulasa]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa