KONKURSY

Sympozjum komiksologiczne przy MFK 2005

Krzysztof Skrzypczyk zaprasza do udziału w piątej edycji sympozjum komiksologicznego, którego tematem będzie "Komiks jako zjawisko artystyczne - na pograniczu sztuk, mediów, gatunków."

Propozycje rozwinięć tematu:

  • Jak rozumieć artyzm komiksu (w komiksie) oraz "artystyczność" komiksów (w komiksach)? Co to oznacza w sensie teoretycznym i praktycznym - próba analizy, eksplikacji i egzemplifikacji (w tym, np.: komiks jako narracyjna jedność ikono-lingwistyczna, przejaw synkrazji i korespondencji sztuk).
  • Komiks (nie tylko w Polsce) - pośród innych sztuk, mediów, gatunków (w tym, np.: komiks wobec literatury, sztuk plastycznych, filmu a "obecność" literatury, sztuk plastycznych, filmu w komiksach; komiks w kulturze - kultura w komiksach).
  • "Artystyczność" komiksu - na tle kultury współczesnej, narodowej, masowej (w tym, np.: komiks jako "najzabawniejsza ze sztuk" i "obszar realizacji marzeń"; komiks w postmodernizmie a "postmodernistyczność" w komiksach).
  • Problem istoty "strywializowanego medium" - komiks jako przekaz, tworzywo, forma - między artyzmem a kiczem.
  • Historia i specyfika Komiksu Polskiego oraz polska twórczość komiksowa z perspektywy stylów, tendencji i trendów w Komiksie Światowym - wpływy i różnice (w tym, np.: określenie i charakterystyka wyznaczników Polskiej Szkoły Komiksu, zagadnienie niewspółmierności "mega-narcyzmu" młodych polskich komiksiarzy do rzeczywistych osiągnięć artystycznych).
  • Status obecny i kierunki rozwoju komiksu w Polsce (w tym, np.: "komiks artystyczny" wobec "post-underground'u", anty-artystyczne konsekwencje komercjalizacji komiksowego rynku wydawniczego; bezwartościowość utworów a nobilitacja gatunku).
  • Problemy komiksologii jako odrębnej dyscypliny wiedzy (w tym, np.: refleksja naukowa a "pro-kultowa" pseudo-krytyka).

Sympozjum odbędzie się w październiku 2005 r. w Łódzkim Domu Kultury (Łódź 90-113, ul. Traugutta 18; e-mail: skrzypczyk(at)poczta.onet.pl) w trzecim dniu (niedziela) Międzynarodowego Festiwalu Komiksu KOMIKS 2005. Organizatorzy sympozjum zakładają, że obrady stanowić będą (piątą z rzędu!) okazję do zaprezentowania stanu i kondycji rodzimej myśli komiksologicznej, umożliwiając wieloaspektowe ujęcie problematyki rozważań teoretycznych nad rolą, znaczeniem i pozycją komiksu - rozumianego jako swoisty fenomen kulturowy - nie tylko w Polsce, choć ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki polskiej twórczości komiksowej i próbą osadzenia jej w szerszym kontekście ogólnokulturowym.

Od samego początku naczelnym motywem organizacji kolejnych sympozjów było dążenie do ukazania komiksu w nobilitującym świetle profesjonalnych analiz, by tym samym łatwiej wytyczyć obszar, na którym będzie można mówić o wartościach jednoznacznie artystycznych i kulturotwórczych tego gatunku, bez zastrzeżeń i bez cienia ironii (powstałej w zestereotypizowanej optyce fałszywych wyobrażeń i irracjonalnych uprzedzeń wobec komiksów). Tematy przewodnie poprzednich edycji sympozjum ("Sztuka komiksu w perspektywie polskiej komiksologii" w 2001 r., "Komiks w Polsce a komiks polski" w 2002 r., "Komiks jako element kultury współczesnej" w 2003 r.) ogniskowały się więc wokół wydobywania i promowania walorów komiksu jako odrębnego gatunku artystycznego; z kolei to w 2004 r. ("Komiks w tyglu uwarunkowań") służyło ukazaniu różnorodności czynników wpływających na artystyczny i społeczno-kulturowy status komiksu.

Również podczas bieżącej edycji planowane jest wydanie antologii nadesłanych referatów (artykułów, esejów), dlatego prosimy o przesłanie na adres ŁDK (z dopiskiem na kopercie "SYMPOZJUM KOMIKSOLOGICZNE") gotowych do druku (tj. sporządzonych zgodnie z regulaminem) tekstów - wraz z dyskietką i ankietą uczestnika - w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca 2005 r.
[Krzysztof Skrzypczyk]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa