IMPREZY

Gdańskie Spotkania Komiksowe GDAK 10

22-23.09.2007
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Gdańsk
Filia nr 68 - Pracownia Komiksowa
ul. Paderewskiego 11
80-170 Gdańsk - Suchanino

wstęp wolny


Gdańskie Spotkania Komiksowe GDAK pojawiły się po raz pierwszy 21 listopada 1999 roku. Były to czasy, kiedy polski rynek komiksowy odradzał się po kompletnej zapaści w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Grupa młodych entuzjastów z Trójmiasta postanowiła wtedy zorganizować spotkanie dla wszystkich miłośników historii obrazkowych oraz zachęcić mieszkańców Gdańska do ich czytania. Jak się okazało pomysł padł na podatny grunt, gdyż region Pomorza obfituje zarówno w twórców jak i miłośników tego rodzaju literatury. Pomimo kameralnej atmosfery konwentu i lokalnego zasięgu imprezy GDAK dotarł już do dziesiątej edycji. Podczas całej swej historii w konwencie wzięli udział twórcy z całej Polski, tacy jak; Michał "Śledziu" Śledziński (założyciel magazynu "Produkt"), Przemek Truściński (znany rysownik komiksów i grafiki reklamowej), Krzysztof Ostrowski (komiksiarz i wokalista zespołu Cool Kids of Death), Tomek Leśniak i Rafał Skarżyski (ojcowie postaci Jeża Jerzego), Robert Adler (twórca serii "48 stron"). Nie można zapominać także o trójmiejskich artystach. W tym gronie znaleźli się między innymi: Mateusz Skutnik, Rafał Gosieniecki, Jakub Rebelka, Benedykt Szneider, Aleksandra (Czubek) Spanowicz, Marek Lachowicz oraz wielki mistrz Janusz Christa. Od samego początku GDAKa wspiera Jerzy Szyłak, uznany znawca komiksu i krytyk filmowy, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego.

W ciągu już prawie ośmiu lat impreza rozwijała się wraz boomem historii obrazkowych w Polsce. W całym kraju doświadczyliśmy urodzaju wydawniczego. Komiks zdobył uznanie w coraz szerszych kręgach i wszedł do głównego obiegu kultury. W Gdańsku jednym z największych efektów tej prosperity oraz pokłosiem GDAKa było założenie Pracowni Komiksowej w ramach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

To właśnie w tym miejscu odbędzie się dziesiąty GDAK. Można powiedzieć, że w końcu doczekał się swojego miejsca, po latach goszczenia w różnych zaprzyjaźnionych instytucjach. Obecna edycja będzie się rozgrywać pod szyldem obchodów 50-lecia pracy twórczej Janusza Christy. Niestety, sam twórca Kajka i Koka nie będzie mógł uczestniczyć w jubileuszu ze względu na słaby stan zdrowia. Pomimo to zapowiada się wiele atrakcji. Program rozpocznie się częścią oficjalną obchodów jubileuszu Janusza Christy oraz prezentacją Arka Salomońskiego poświęconą dorobkowi mistrza. Kolejno odbędą się spotkania z gośćmi specjalnymi, którymi będą Mateusz Skutnik, Marek Lachowicz i January Misiak oraz przybyli specjalnie z Warszawy Grzegorz Janusz i Krzysztof Gawronkiewicz. Tradycyjnie krótki wykład wygłosi Jerzy Szyłak. Oprócz tego można będzie spotkać na miejscu innych trójmiejskich twórców, miłośników literatury obrazkowej oraz kolekcjonerów.

Drugi dzień imprezy stać będzie pod znakiem mangi i jest skierowany raczej do młodszych odbiorców. Oprócz zabaw takich jak karaoke czy gra w go nie zabraknie takich wydarzeń, jak warsztaty z kaligrafii japońskiej, prelekcja na temat kultury Kraju Kwitnącej Wiśni czy dyskusji na temat sztuki komiksowej Dalekiego Wschodu.


Szczegółowy program GDAKa

sobota, 22.09.2007
obchody 50-lecia pracy twórczej Janusza Christy i rocznicy powstania Pracowni Komiksowej

12:00

Uroczyste otwarcie.

 

Powitanie gości - Paweł Braun, zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

 

Podsumowanie rocznej działalności Pracowni Komiksowej - Bogdan Ruksztełło-Kowalewski - kierownik placówki.

 

50 lat pracy twórczej Janusza Christy - Arkadiusz Salomoński.

14:00
17:00

Część panelowa

 

Prelekcja o komiksie trójmiejskim - Jerzy Szyłak.

 

Spotkanie z Markiem Lachowiczem i Januarym Misiakiem.

 

Spotkanie z Mateuszem Skutnikiem.

 

Spotkanie z Grzegorzem Januszem i Krzysztofem Gawronkiewiczem.

niedziela, 23.09.2007
Manga Day

10:00

Rozpoczęcie.

10.15

Prelekcja o kulturze Japonii.

11.00

Panel anime.

11.30

Zabawy elektroniczne: DDR, singStar, go; kaligrafia japońska - warsztaty.

14:00

Konkursy z nagrodami z wiedzy o anime i mandze.

14.30

Zabawy elektroniczne: DDR, singStar, go; kaligrafia japońska - warsztaty.

17.00

Dyskusja: manga kontra komiks.

18.00

Zabawy elektroniczne: DDR, singStar, go; kaligrafia japońska - warsztaty.

19.00

Zakończenie.


Organizator:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Gdańsk
Filia nr 68 - Pracownia komiksowa
ul. Paderewskiego 11
80-170 Gdańsk - Suchanino
komiks.wbpg.org.pl

Kierownik: Bogdan Ruksztełło-Kowalewski
tel. 058 322 36 35
e-mail: komiks(at)wbpg.org.pl

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa